• تاریخ : ۲۶ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

۲۶ خرداد ۱۳۸۶

آیت الله محمد فاضل لنکرانی در ۷۶ سالگی به رحمت ایزدی پیوست. به این معقولت، از سوی دولت سه روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام انجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۳۸۵

دادگاه هستيناف فرانسه محدوديت هاي اعمال انجام گرفته براي اعضاي گروه موسوم به «شوراي مقاومت ملي» كه شاخه سياسي سازمان مجاهدين خلق مي باانجام گرفت را لغو كرد و اعلام كرد اين عده مي توانند به خارج از فرانسه بروند و يا در خارج از پاريس با دفاتر خود ارتباط برقرار كنند.

۲۶ خرداد ۱۳۸۳

سفير قطر در پایتخت به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض انجام گرفتيد جمهوري اسلامي ايران به حادثه تيراندازي مأموران قطري به يك شناور ايراني كه باعث كشته انجام گرفتن فرخانومد ۱۶ ساله ناخداي لنج ايراني گرديد، به وي ابلاغ گرديد.

۲۶ خرداد ۱۳۷۷

مهندس جعفر شريف‌امامي از نخست‌وزيران عصر پهلوي دوم و رهبر لژ فراماسونري ايران در نيويورك درگذشت و درحومه همان منطقه به خاك سپرده انجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۳۷۳

رابرت پليترو معاون وزير خارجه آمريكا اعتراف كرد «ما همچنان تجهيزات خريداري انجام گرفته از سوي ايران توسط رژيم سابق را نگه داشته ايم.

۲۶ خرداد ۱۳۶۹

مطبوعات تركيه مدعي انجام گرفتند پاسداران ايراني اشياء شخصي كاردار تركيه در پایتخت را در مرز دو كشور توقيف كردند. اين ادعا توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا تكذيب انجام گرفت و وابسته مطبوعاتي سفارت ايران در آنكارا گفت كاردار تركيه در حال خارج كردن غيرقانوني اشياء عتيقه از مرز بوده هست.

۲۶ خرداد ۱۳۶۸

حجت الاسلام حاج سيداحمد خميني طي نامه اي به رهبر معظم انقلاب خوهستار انتقال وجوه موجود در حساب حضرت امام خميني به شوراي مديريت حوزه علميه قم انجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۳۶۷

دو دولت ايران و فرانسه از امروز روابط سياسي متقابل را كه از ۲۷ تير سال ۱۳۶۶ قطع انجام گرفته بود، از سر گرفتند.

۲۶ خرداد ۱۳۶۶

مقامات نيروي دريايي آمريكا مدعي انجام گرفتند جمهوري اسلامي ايران آبهاي خليج فارس را مين گذاري كرده هست.

۲۶ خرداد ۱۳۶۶

به دنبال ضرب و شتم يك ديپلمات ايراني در منچستر و عدم رعايت كنوانسيون وين توسط دولت انگليس وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران كليه اعضاي سفارت خود در لندن به جز يك نفر را به پایتخت فراخواند.

۲۶ خرداد ۱۳۶۰

دو فوريت طرح «بررسي كفايت رئيس جمهور» در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در روزهاي بعد بررسي طرح آغاز انجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۳۶۰

سازمان مجاهدين خلق با انتشار هشداريه اي تحت عنوان «آقام پایتخت آماده نجات جان دكتر بني صدر باشيد» هواداران خود را به حمايت جدي از بني صدر به بهانه «نجات جان» وي دعوت كرد.

۲۶ خرداد ۱۳۶۰

روخانومامه كيهان فتواي حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني در مورد لايحه قصاص را چاپ كرد. ايشان در اين فتوا تصريح كردند «اگر مسلماني حكم قصاص را در اسلام منكر شود مرتد مي شود چون انكار صريح قرآن و ضروري دين هست.

۲۶ خرداد ۱۳۵۸

والري ژيسكاردستن رئيس جمهور فرانسه در ملاقات با اميرعلائي نخستين سفير جمهوري اسلامي ايران در پاريس گفت «تایمي ملتي مي خواهد سرنوشت خويش را خود به دست گيرد هيچ دولتي حق ندارد مانع يا سدي براي چنين ملتي بشود.

۲۶ خرداد ۱۳۵۸

«الثوره» ارگان حزب حاكم بعث عراق مقاله انجام گرفتيداللحني عليه جمهوري اسلامي ايران انتشار داد و براي سومين روز متوالي حمايت رژیم را از اقليت عرب نژاد ايران اعلام كرد.

۲۶ خرداد ۱۳۵۸

امام خميني دستور تأسيس جهاد ساخانومدگي را صادر كردند.

۲۶ خرداد ۱۳۵۷

اكثر مراجع با انتشار اعلاميه هاي جداگانه اي آقام را به عزاداري در چهلمين روز شهیداني قم كه فردا در سراسر كشور برگزار مي شود فراخواندند.

۲۶ خرداد ۱۳۵۶

امروز در حالي كه سلطان قابوس پادشاه عمان به ديدار سه روزه خود از پایتخت خاتمه داد و با بدرقه شاه، پایتخت را ترك كرد، صدها تظاهركننده ايراني در مركز ايالت جورجياي آمريكا حمايت واشنگتن از رژيم شاه و مداخله نظامي رژيم شاه در عمان را محكوم كردند و خوهستار خروج سربازان ايراني از عمان انجام گرفتند.

۲۶ خرداد ۱۳۴۲

شاه در پاسخ به تقاضاي بن گوريون نخستين نخست وزير اسرائيل كه خوهستار برقراري رابطه سياسي با ايران انجام گرفته بود، نوشت: «نظريات شما را درك مي كنم ولي مخالفت روحانيون جدي هست و من در حال حاضر قادر به چنين كاري نيستم.»

۲۶ خرداد ۱۳۳۰

«شيكاگو تريبون» در گزارشي نوشت مسئله نفت ايران نه به انگليس مربوط هست و نه به آمريكا و اين دو دولت حق مداخله در امور داخلي ايران را ندارند. اين حق ايران هست كه منابع طبيعي خود را در اختيار خود داشته باانجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۳۱۷

سيدعبدالحسين ديبا رئيس محاسبات وزارت دربار و از محارم رضاشاه، به اتهام اختلاس و به دستور سرپاس مختاري رئيس منطقهباني در خانومدان ملاير به طرز فجيعي به قتل رسيد.

۲۶ خرداد ۱۳۰۷

امان الله خان پادشاه افغانستان، پایتخت را به قصد كشورش ترك كرد.

۲۶ خرداد ۱۳۰۱

كابنيه دوم احمد قوام ـ قوام السلطنه ـ آغاز به كار كرد. اين كابينه تا ۵ بهمن همان سال دوام يافت‌.

۲۶ خرداد ۱۲۹۹

حكومت جمهوري انقلابي گيلان، رشت و انزلي را تصرف كرد.

۲۶ خرداد ۱۲۹۱

وثوق الدوله از وزارت خارجه كناره‌گيري كرد و علاءالسلطنه عهده‌دار اين وزارتخانه انجام گرفت.

۲۶ خرداد ۱۲۸۷

امروز شبنامه اي بدون امضا ولي خطاب به قزاقها و عليه هم پيماني آنها با محمدعليشاه و روسيه، در سطح منطقه به تعداد زياد منتشر انجام گرفت. گزارش ديگر اينكه مجاهدين رشت و قزوين به سوي پایتخت حركت كردند تا در هر پيش آمدي به حمايت از مجاهدين پایتخت برخيخانومد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما