• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

715840 188 تحلیل سفیر ایـــران در لندن درباره مواضع قطر در مقابل 4 کشور عربی تحریم کننده

 حمید بعید‌ی نژاد سفیر ایـــران در لندن در تاره ترین یادداشت تلگرامی خود به بررسی کنفرانس خبری وزیر خارجه قطر در چتم هاوس لندن پرداخت.

بعیدی نژاد در یادداشت سفیر کشورمان آمده اســت:

در حالیکه امروز وزرای خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرین بعنوان چهار کشور تحریم کننده ی قطر برای اعلام پاسخ به نامه دولت قطر در قاهره جمع شده بودند، همزمان وزیر خارجه قطر در کنفرانس چاتم هاوس در لندن حاضر شد و مواضع رسمی دولت قطر را در قبال درخواســتهای چهار کشور اعلام نمود که خلاصه آن بدینقرار اســت:

١- تحریم عربستان و امارات با حمایت مصر و بحرین علیه قطر بسیار خصمانه بود. اما ما شوک اول تحریم را گذرانده ایم و الان قادر به تامین تمامی مایحتاج خود هستیم. تمامی راههای جایگزین تحریمهای موجود را شناسایی و تضمین کرده ایم.

٢- درخواســتهایی که آنها به قطر دادند هیچکدام برای ما قابل قبول نبوده اســت. درخواســتهای آنها ایجاب می کند که ما آزادی بیان را محدود کنیم، برخی افراد منتقد را تحویل شکنجه گران بدهیم، توان دفاعی خود را کاهش دهیم، تعیین اصول سیاســت خارجی خود را به دست ریاض و ابوظبی بدهیم، و حتی با چک سفید به تحریم کنندگان غیرقانونی خود غرامت هم بدهیم.

٣- بطور خلاصه آنها میخواهند که ما با نقض صریح حقوق ملت قطر، اســتقلال و حاکمیت خود را تحت قیمومت عربستان و امارات قرار دهیم.

۴- قطر مایل اســت روابط دوستانه ای با همسایگانش داشته باشد و روابط خوب با منطقه و جهان را دنبال خواهد کرد و از جمله با جدیت برگزاری مناسب جام جهانی را پیگیری خواهد نمود.

۵- تهدید این کشورها برای اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس موضعی بی معناســت، چرا که این تصمیم به اجماع تمامی اعضای آن بستگی دارد و چنین اجماعی هم وجود ندارد.

۶- پیشنهاد کاهش روابط قطر با ایران در شرایطی که خود امارات روابط وسیعی با ایران دارد بیمعنی اســت، ما با ایران همسایه هستیم و مخازن گازی مشترک خود زمینه ای برای همکاری مشترک بین دو کشور اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته تحلیل سفیر ایـــران در لندن درباره مواضع قطر در مقابل ۴ کشور عربی تحریم کننده اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما